Muzeum poświęcone jednemu z największych Polaków w całej historii. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II pozwala blisko poznać nietuzinkowego człowieka: jego życie, poglądy i nauczanie. Od dzieciństwa w Wadowicach, przez 40 lat spędzone w Krakowie, aż po wybór Karola Wojtyły na biskupa Rzymu i blisko 3 dekady pontyfikatu. Cała ekspozycja jest nowoczesna, łączy unikalne pamiątki i efektowne multimedia.
Wspaniały zabytek, którego korzenie sięgają jeszcze XIII wieku. Wtedy była to niewielka kapliczka, w latach ‘30 przekształcona w zrębowy, kryty gontem kościółek. Później świątynię wielokrotnie rozbudowywano, ostateczny kształt zyskała pod koniec XVIII stulecia. Łodygowicka budowla to jeden z największych kościołów drewnianych w polskiej części Beskidów.
Piękny pałacyk, który powstał jako silnie ufortyfikowany dworek. Jego budowę rozpoczął w 1630 r. Jerzy Zbaraski, a ukończył po ok. 40 latach Stanisław Warszycki - awanturniczy wojewoda mazowiecki. Obronny charakter budowli zmienił się w XIX w. po przebudowie na elegancką rezydencję. Po II WŚ swoją siedzibę miało tu kilka instytucji użyteczności publicznej.
Kameralny obiekt sakralny, wybudowany w 1885 r. na miejsce drewnianego kościółka z końcówki XVI w. Pierwotnie świątynię wzniesiono jako wotum błagalne o zatrzymanie dziesiątkującej miasto zarazy. Kościół św. Marka dysponował niegdyś cennymi dziełami sztuki, w większości trafiły do Muzeum Narodowego. Pozostała polichromowana rzeźba patrona i zabytki na cmentarzu.